Oby było kryzysów jak najmniej, jednak każdego z nas mogą dotknąć sytuacje, które sprawią, że nasz świat się załamie. Co wtedy zrobić? Jak pomóc sobie i innym w żałobie?
Jak przejść przez żałobę?
Oczywiście, jak zawsze, proponujemy specjalistyczną pomoc psychologiczną i psychiatryczną podczas kryzysu, jednak wiele osób jej odmawia. Przyczyn takiej decyzji może być wiele. Jedną z nich jest mit, jakoby z pomocy psychologicznej korzystali ludzie niezaradni i chorzy psychicznie.
Żałoba i jej etapy
Przede wszystkim nie należy bagatelizować cudzych przeżyć. Tak, dla jednych powodem do życiowego kryzysu jest śmierć bliskiej osoby, dla innych rozpad związku, a dla jeszcze innych zmiana miejsca zamieszkania czy utrata ukochanej zabawki. Każdy z nas jest inny, a zdanie typu: “ W życiu są większe problemy” i tym podobne są jednymi z najbardziej niepożądanych stwierdzeń w każdym kryzysie.
Dopuść do siebie żałobę
Przejście przez etapy żałoby jest bardzo trudne. Wiele osób nią dotkniętych ucieka w pracę, używki czy inne rzeczy mające odciągnąć swoją uwagę od kryzysu. Niestety to tylko substytuty poradzenia sobie z problemem, który wymaga przejścia przez cały proces.
Co zrobić w żałobie?
Przede wszystkim pozwól sobie na uczucia, które przeżywasz. Pozwól sobie na płacz, złość, krzyk, żal i inne reakcje na kryzys. Traktuj siebie łagodnie. Nie wymagaj od siebie niczego. Twoje uczucia są naturalne i normalne.
Pozwól sobie także na leki wspomagające organizm w stanach lękowych, depresji, szale i innych problemach towarzyszących kryzysom. Oczywiście NIE RÓB TEGO NA WŁASNĄ RĘKĘ. Każdy lek musi być dobrany przez lekarza. Pomoc farmakologiczna w żałobie jest w wielu przypadkach bardzo dobrym rozwiązaniem.
Korzystaj ze wsparcia bliskich. Pomocny może być kontakt cielesny, np. przytulanie, lub mentalny, czyli wsparcie psychiczne choćby na odległość.
Bardzo dobrym rozwiązaniem jest także kontakt z innymi osobami, które przeszły przez żałobę. Mogą to być pojedyńcze jednostki, jak również grupy wsparcia. Spotkania takich grup odbywają się w wielu miastach i wsiach. Osamotnienie w cierpieniu nie jest wskazane.
Pamiętaj o telefonie wsparcia w sytuacjach kryzysowych. Infolinia jest czynna całą dobę i jest bezpłatna. Pozwól sobie pomóc.
Jak możesz pomóc osobie dotkniętej żałobą?
To bardzo dobre pytanie. Chcielibyśmy znać przepis na recepturę, dzięki której pocieszymy każdego strapionego. Niestety takiego nie ma. Każdy z nas jest inny i potrzebuje innego rodzaju wsparcia. Niezależnie od problemu, warto po prostu przy osobie w żałobie trwać. Zaoferować pomoc w organizacji pogrzebu czy prowadzenia domu. Czasami przytulenie wyraża więcej niż tysiąc słów, których nawet nie umiemy zebrać w sensowną całość. Jeśli możesz, zostań z osobą w kryzysie, nie musisz niczego mówić. Bywa, że wystarczy obecność. Zaproponuj spacer, służ ramieniem do wypłakania się. Nigdy nie podważaj odczuć osoby pogrążonej w żałobie i nie zabieraj jej prawa do przeżywania gamy emocji i zachowań.
Pamiętaj również o sobie. By pomóc innym, sam musisz mieć do tego zasoby psychiczne. Pomagaj na tyle, na ile jesteś w stanie i nie wyrzucaj sobie, że nie masz sił do większej pomocy.