Oby było kryzysów jak najmniej, jednak każdego z nas mogą dotknąć sytuacje, które sprawią, że nasz świat się załamie. Co wtedy zrobić? Jak pomóc sobie i innym w żałobie?

żałoba ból

Jak przejść przez żałobę?

Oczywiście, jak zawsze, proponujemy specjalistyczną pomoc psychologiczną i psychiatryczną podczas kryzysu, jednak wiele osób jej odmawia. Przyczyn takiej decyzji może być wiele. Jedną z nich jest mit, jakoby z pomocy psychologicznej korzystali ludzie niezaradni i chorzy psychicznie. 

Żałoba i jej etapy

Przede wszystkim nie należy bagatelizować cudzych przeżyć. Tak, dla jednych powodem do życiowego kryzysu jest śmierć bliskiej osoby, dla innych rozpad związku, a dla jeszcze innych zmiana miejsca zamieszkania czy utrata ukochanej zabawki. Każdy z nas jest inny, a zdanie typu: “ W życiu są większe problemy”  i tym podobne są jednymi z najbardziej niepożądanych stwierdzeń w każdym kryzysie.

Dopuść do siebie żałobę

Przejście przez etapy żałoby jest bardzo trudne. Wiele osób nią dotkniętych ucieka w pracę, używki czy inne rzeczy mające odciągnąć swoją uwagę od kryzysu. Niestety to tylko substytuty poradzenia sobie z problemem, który wymaga przejścia przez cały proces.

Co zrobić w żałobie?

żałoba

Przede wszystkim pozwól sobie na uczucia, które przeżywasz. Pozwól sobie na płacz, złość, krzyk, żal i inne reakcje na kryzys. Traktuj siebie łagodnie. Nie wymagaj od siebie niczego. Twoje uczucia są naturalne i normalne. 

Pozwól sobie także na leki wspomagające organizm w stanach lękowych, depresji, szale i innych problemach towarzyszących kryzysom. Oczywiście NIE RÓB TEGO NA WŁASNĄ RĘKĘ. Każdy lek musi być dobrany przez lekarza. Pomoc farmakologiczna w żałobie jest w wielu przypadkach bardzo dobrym rozwiązaniem

Korzystaj ze wsparcia bliskich. Pomocny może być kontakt cielesny, np. przytulanie, lub mentalny, czyli wsparcie psychiczne choćby na odległość.

Bardzo dobrym rozwiązaniem jest także kontakt z innymi osobami, które przeszły przez żałobę. Mogą to być pojedyńcze jednostki, jak również grupy wsparcia. Spotkania takich grup odbywają się w wielu miastach i wsiach. Osamotnienie w cierpieniu nie jest wskazane. 

Pamiętaj o telefonie wsparcia w sytuacjach kryzysowych. Infolinia jest czynna całą dobę i jest bezpłatna. Pozwól sobie pomóc. 

żałoba
Jak możesz pomóc osobie dotkniętej żałobą?

To bardzo dobre pytanie. Chcielibyśmy znać przepis na recepturę, dzięki której pocieszymy każdego strapionego. Niestety takiego nie ma. Każdy z nas jest inny i potrzebuje innego rodzaju wsparcia. Niezależnie od problemu, warto po prostu przy osobie w żałobie trwać. Zaoferować pomoc w organizacji pogrzebu czy prowadzenia domu. Czasami przytulenie wyraża więcej niż tysiąc słów, których nawet nie umiemy zebrać w sensowną całość. Jeśli możesz, zostań z osobą w kryzysie, nie musisz niczego mówić. Bywa, że wystarczy obecność. Zaproponuj spacer, służ ramieniem do wypłakania się. Nigdy nie podważaj odczuć osoby pogrążonej w żałobie i nie zabieraj jej prawa do przeżywania gamy emocji i zachowań. 

Pamiętaj również o sobie. By pomóc innym, sam musisz mieć do tego zasoby psychiczne. Pomagaj na tyle, na ile jesteś w stanie i nie wyrzucaj sobie, że nie masz sił do większej pomocy. 

 

Leave a comment