Skóra kobiety w ciąży to jest specyficzna. Można ją określić jako skórę suchą, wrażliwą oraz skłonną do przebarwień, zmian zapalnych (krostek, grudek) czy rozszerzonych naczynek. Większość z tych zmian jest spowodowana zmianami hormonalnymi, które występują w czasie ciąży – mówi Adriana Krynicka mgr kosmetolog.

Dlaczego należy zwracać szczególną uwagę na skład kosmetyków w ciąży ? 
kosmetyki w ciąży
Adriana Krynicka

Adriana Krynicka: Każda kobieta w okresie ciąży, karmienia piersią lub taka, która nie karmi, ale niedawno urodziła (czyli do kilku miesięcy po porodzie), będzie miała jakąś nadwrażliwość skórną. Wprowadzanie nowych składników kosmetycznych, płynów do prania czy innej chemii, do sprzątania domu, zwiększa ryzyko wystąpienia podrażnień skóry. Skóra podrażniona i nadwrażliwa może reagować na kosmetyk zaczerwienieniem, swędzeniem, pieczeniem  i szczypaniem. 

Dlaczego tak się dzieje?

W czasie ciąży kobiece hormony, zwłaszcza estrogen, znacznie wzrastają. To między innymi  przez niego w czasie ciąży mamy nasilone zmiany skórne. Hormony powodują suchość, uwrażliwienie skóry, także na kosmetyki, oraz wypryski w różnych miejscach twarzy, a najczęściej w tych najbardziej widocznych, czyli na brodzie, żuchwie czy czole.

Jestem zdania, że w kosmetykach nie ma substancji toksycznych czy rakotwórczych – tego mnie uczono podczas studiów magisterskich, między innymi na przedmiotach związanych z chemią kosmetyku: toksykologią i kosmetykologią.

Są w nich jednak takie składniki, które mają większy potencjał alergizujący lub drażniący, przez co w pewnych okresach życia lub przy szczególnej wrażliwości skóry nie należy ich używać. Nie jest to jednak kwestia bezpieczeństwa substancji (bo one zostały przebadane), lecz częstotliwości i ilości ich używania podczas danego stanu fizjologicznego (chorób, ciąży, karmienia piersią itp.). 

ciąża
Jakich kosmetyków unikać w czasie ciąży ?

 W czasie ciąży powinno się w szczególności unikać silnie perfumowanych kosmetyków oraz takich, które zawierają:

alkohol cynamonowy,

hydroksycytronellę,

piżmo ambrowe, 

izoeugenol, 

geraniol, 

aldehyd cynamonowy (cynamal), 

kumarynę, 

eugenol, 

barwniki ( zapisywane jako Cl… i numer), 

konserwanty ( np.formaldehydy).

Mogą prowadzić do podrażnień i uczuleń skóry. 

W ciąży należy także unikać wysokich stężeń kwasów w kosmetykach, zwłaszcza BHA ( kwas salicylowy) oraz olejków eterycznych. Ich zbyt wysokie stężenie może podrażnić skórę. Zakazane są również kosmetyki z retinolem i retinoidami, czyli pochodnymi witaminy A. Z kolei kosmetyki powodujące silne przekrwienie skóry mogą doprowadzić do przedwczesnego porodu ( kofeina, ekstrakty z chilli ,itp). 

ciąża kosmetyki
Które składniki/kosmetyki są dozwolone ? 

Kosmetyki do twarzy i ciała, na które warto zwrócić uwagę, to te, które zawierają składniki nawilżające i nawadniające skórę (natłuszczające lub odżywcze). Mają one za zadanie zatrzymać wodę w naskórku i nie pozwolić jej szybko z niego wyparować. Niektóre składniki pozostają na powierzchni naskórka i tworzą na nim film, czyli leciutką warstwę, która pomaga w utrzymaniu nawilżenia (emolienty). Inne penetrują warstwę rogową naskórka i tam utrzymują nawilżenie skóry. Ważne, aby oprócz stosowania takich kosmetyków pić wodę, bo ona także poprawia nawilżenie skóry. Skóra nawilżona jest bardziej elastyczna i lepiej się rozciąga, co zmniejsza ryzyko powstawania rozstępów. 

W składzie kosmetyków szukać należy składników nawilżających i natłuszczających np.: oleju z awokado, arganowego, z pestek z winogron, z konopii siewnej, słodkich migdałów, pestek arbuza,  kwasu hialuronowego, gliceryny, niacynamid, masła Shea, manga, koenzymu Q 10, elastyny i kolagenu. Przyszła mama może też zrobić raz w tygodniu delikatny peeling twarzy i ciała, najlepiej cukrowy ( nie uczula i nie drażni skóry).

ciążaJakie filtry przeciwsłoneczne są bezpieczne dla kobiet w ciąży?

Jeśli chodzi o filtry przeciwsłoneczne, to w czasie ciąży zalecane są głównie te mineralne i chemiczne tak zwanej nowej generacji. Ze względu na ryzyko powodowania uczuleń należy unikać filtrów z następującym składem: Ethyhexyl Methoxycinnamate = Octyl Methoxycinnamat, Homosalate, Benzophenone -3, Benzophenone -4, Methylbenzylidene Camphor, Octyl Dimethyl PABA. 

Zabiegi dla kobiet w ciąży

Najważniejsze, aby przyszła mama znalazła miejsce, w którym czuje się dobrze i bezpiecznie. Odpowiednio przeszkolony personel jest gwarantem bezpieczeństwa podczas przeprowadzanego zabiegu, więc warto na zwrócić szczególną uwagę w trakcie wybierania gabinetu.

Początek ciąży 

W pierwszym trymestrze ciąży kosmetyczki czy też kosmetologowie robią niewiele zabiegów ze względu na nasilenie u przyszłych mam wrażliwości zapachowej oraz skórnej. Ważne, aby pamiętać, że warunkiem wykonania jakiegokolwiek zabiegu jest niezagrożona poronieniem ciąża. Zabiegi wykonywane u ciężarnych to głównie lekkie masaże prenatalne,  zabiegi nawilżająco – nawadniające czy relaksujące skórę. Warto Pamiętać również, że każdy specjalista może odmówić przyszłej mamie zabiegu, jeśli ma co do niego jakiekolwiek wątpliwości.

Ciąża zaawansowana 

W drugim i trzecim trymestrze ciąży w gabinecie kosmetycznym można wykonać masaże twarzy, pleców, ramion, karku, które pozwolą się przyszłej mamie rozluźnić i uspokoić. Jednak należy pamiętać, że to kosmetolog bądź kosmetyczka wybierają zabieg, oceniając przeciwwskazania lub wskazania do danego zabiegu. Masaż prenatalny wykonany przez fizjoterapeutę lub masażystę jest bezpieczny i przyjemny, więc warto z niego skorzystać. 

Autorką artykułu jest Adriana Krynicka – mgr kosmetolog, założycielka bloga kosmetomama.pl, autorka ebooków, współautorka książek dla mam i kobiet w ciąży, a także mama trójki dzieci.  Prócz Instagramu i Facebooka, możecie ją również znaleźć na YouTubie.

 

1 Comments

  • Posted 8 czerwca 2022 14:09
    by Sylwia

    Nazwy skomplikowanych nazw związków chemicznych niestety dla większości osób są nieprzydatne. Znikomi je zapamiętają. Poza tym niewiele osób zdaje sobie sprawę z ich szkodliwości. Uważam, że powinny być kosmetyki po prostu dedykowane kobietom w ciąży, chorym czy po przejściu ciężkich chorób. Powinna na nich widnieć informacja, kto nie powinien stosować danego produktu.

Leave a comment