fot.Unsplash

Czy Twoje dziecko nie chce chodzić do szkoły? A może poprzedniego dnia skarży się na ból różnych części ciała, a sytuacja powtarza się chronicznie? Zaczęło wagarować? Po powrocie z placówki staje się agresywne, nie chce mówić o problemach? Nad wyraz przeżywa szkolne niepowodzenia? Ma stany lękowe? Wraca z płaczem, wyraźnie zasmucone? A może Twoje dziecko nagle zaczęło mieć problemy w nauce? Jeśli odpowiedziałeś/aś  TAK na co najmniej dwa pytania spośród powyższych, Twoja pociecha najprawdopodobniej przeżywa w szkole koszmar, któremu na imię bullying.

Nie od dziś wiadomo, że najlepszą wylęgarnią przemocy jest szkoła. Spotykają się tam dzieci z różnych rodzin, w niektórych z nich wzorce przekazywane potomstwu ściśle związane są z przemocą wszelkiego rodzaju. Poza tym dojrzewanie dzieci i młodzieży wiąże się z burzą hormonów, która najczęściej nie sprzyja harmonii. Powszechnie przejawiający się hejt staje się dla dzieci i młodzieży synonimem odpowiedniego zachowania. W mediach społecznościowych trwa wyścig na największą ilość zdobytych polubień w komentarzach, które najczęściej są po prostu szyderstwem, poniżaniem drugiego człowieka, atakowaniem czy bezpodstawnym krytykowaniem, czyli bullyingiem. Wzorce zachowań przekazywane w programach rozrywkowych emitowanych po godzinie 22.00 lub o możliwie każdej porze w internecie, są plagą nie do opanowania, a wielu rodziców nie kontroluje treści, jakie ich dzieci wybierają sobie za wzorce.

Co zrobić, gdy Twoje dziecko jest ofiarą bullyingu?

 

Wzmacniaj poczucie własnej wartości

Wysokie poczucie własnej wartości nie usunie znęcania się psychicznego w szkole, ale na pewno zniweluje skutki bullyingu u każdego człowieka- niezależnie od wieku. W sieci jest wiele artykułów i  nierzadko niedrogich kursów, z których możesz skorzystać.

Psychoterapia to nie wstyd. To rozwój!

Z pewnością wizyty u psychoterapeuty będą profesjonalnym wsparciem dla każdego. Zwłaszcza, że nie każde dziecko ma potrzebę rozmawiania ze swoim rodzicem. Pomoc profesjonalisty pomoże uporać się Twojej pociesze z problemami.

A co, jeśli te działania nie przyniosą pożądanego skutku?

Warto rozważyć zmianę szkoły.  Pamiętaj, że przemoc psychiczna rzutuje na całe życie każdej jednostki. Nie pozwól, by Twoja pociecha, i Ty sam(!), była jej ofiarą. Reaguj! Nie zostawiaj dziecka z tym samego.

Napisz na naszym Instagramie, lub Facebooku, czy Ty lub Twoje dziecko byliście ofiarą bullyinygu.

 

Leave a comment