Od dłuższego czasu notuje się coraz więcej przypadków przemocy nie tylko w rodzinie czy szkole, ale na każdej płaszczyźnie relacji społecznych niezależnie od wieku, wykształcenia, pochodzenia, koloru skory czy przekonań religijnych.

 

PRZEMOC

O rozpoznaniu bullyingu, czyli znęcania się nad dzieckiem w szkole, pisaliśmy TUTAJ.

Choć psychoterapia bardzo często przynosi satysfakcjonujące rezultaty, to nie wszystkie osoby zaburzone chcą się jej poddać. Jednym z takich przykładów są osoby zaburzone narcystycznie, ale nie tylko. 

Terapia nie zawsze gwarantuje rezultaty, jednak jeśli osoba toksyczna szczerze chce się jej poddać, od Ciebie zależy, czy chcesz czekać na jej efekty. Warto sumiennie ocenić swoje możliwości i to, czy jesteśmy w stanie funkcjonować z osobą korzystającą z terapii, usiłującą się zmienić, jednak nadal zaburzoną. Nie musisz się na to godzić.

przemoc pomocJak poradzić sobie z przemocą?

Sposobów na przemoc jest wiele. Oczywiście podłoże przemocy i jej rodzaje są różne, ale jedno jest pewne, nie można udawać, że jej nie ma. ZAWSZE TRZEBA JEJ PRZECIWDZIAŁAĆ, w przeciwnym wypadku będzie rosła w siłę.

Wyjście z toksycznej relacji jest bardzo trudne dla jej ofiar. Czasami decydują się one na tkwienie w wyniszczającej relacji ze strachu, paraliżu lub z powodu innych przyczyn.

Pamiętaj, że każdy zasługuje na spokój i szacunek, zwłaszcza TY, dlatego reaguj, zanim toksyczna relacja doprowadzi Ciebie to totalnej ruiny psychicznej albo, co gorsza, samobójstwa.

Gdzie szukać pomocy? 

Przede wszystkim należy wskazać, kto może korzystać z pomocy w przypadku bycia ofiarą przemocy – jakiejkolwiek. Odpowiadamy: KAŻDY! ABSOLUTNIE K A Ż D Y!

Porozmawiaj o swojej sytuacji z osobą zaufaną, która będzie w stanie Tobie pomóc. Wsparcie bliskich jest potrzebne.

Nie bój się szukać pomocy. Nie będziesz oceniany. Zgłoś się do odpowiednich służb i organizacji zajmujących się przemocą w rodzinie.

Wezwij policję, jeśli Ty lub Twoi bliscy czują się zagrożeni:

997 – numer alarmowy policji (czynny całą dobę),

112 – ogólny numer alarmowy (czynny całą dobę).

Zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa możesz złożyć na komisariacie w dowolnym momencie. 

Jeśli odniosłeś jakiekolwiek obrażenia, zgłoś się na pogotowie i poproś o zaświadczenie lekarskie o przyczynach i rodzaju obrażeń.

Będzie ono dowodem w sprawie sądowej.

Skorzystaj także z bezpłatnej pomocy prawnej i psychologicznej dla ofiar przemocy w rodzinie:

800 120 002 – nr czynny całą dobę

dyżury:

  • w językach obcych:
  • angielskim – poniedziałki od 18.00 do 22.00,
  • rosyjskim – wtorki od 18.00 do 22.00,
  • prawny – środy od 18.00 do 22.00.

Dodatkowo dyżury prawników są także dostępne  pod numerem 22 666 28 50 w poniedziałki i wtorki od 17.00 do 21.00.

Niebieska Linia

 

przemocNiebieska Linia to Ogólnopolskie Pogotowie dla Ofiar Przemocy w Rodzinie. Oferuje ona porady, serwis prawny, szkolenia, informacje o przemocy domowej.

e-mail: niebieskalinia@niebieskalinia.info

22 668 70 00 – nr telefonu czynny codziennie od 10.00 do 20.00


SKYPE dla osób rozmawiających w języku migowym jest czynny w poniedziałki w godzinach 13.00-15.00

SKYPE: pogotowie.niebieska.linia

Pomoc finansowa i materialna jest możliwa do uzyskania w podmiotach, które świadczą pomoc w ramach Fundusz Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej. Najczęściej są to organizacje pozarządowe.

Jak podaje GOV “W zależności od sytuacji pomoc może polegać na przykład na:

  • zapłaceniu za opiekę medyczną, leki, sprzęt medyczny – na przykład wózek inwalidzki, kule,
  • pokryciu kosztów tymczasowego zakwaterowania,
  • dopłaceniu do twojego czynszu,
  • dostarczeniu Ci bonów żywnościowych lub zapłaceniu za jedzenie,
  • zapłaceniu za odzież, bieliznę, środki czystości,
  • zapłaceniu za bilety lub transport specjalny,
  • sfinansowaniu szkoleń i kursów, które podnoszą kwalifikacje zawodowe.”.
Aplikacja “Twój Parasol”

Twój Parasol

Ta aplikacja (darmowa) jest  narzędziem, dzięki któremu można uzyskać pomoc i wiele informacji dotyczących przemocy. Aplikacja umożliwia dostęp do bazy organizacji oferujących wsparcie. Niestety jest teraz są to dane z terenu garnizonu stołecznego (podległego Komendzie Stołecznej Policji). Umożliwia ona  m.in. dyskretny kontakt z wcześniej skonfigurowanym adresem e-mail, a także szybkie wybranie telefonu alarmowego w nagłych przypadkach. Aplikacja jest dostępna na Google Play i Apple Store po wyszukaniu „Twój Parasol” lub za pomocą kodów QR.

W wielu miejscowościach istnieją miejsca zamieszkania dla osób zmuszonych opuścić swój dom czy mieszkanie. Poszukaj takiego w okolicy!

W internecie jest dostępnych wiele innych aplikacji i sposobów walki z przemocą. Koniecznie skorzystaj z wyszukiwarki i dowiedz się, jak możesz ratować życie swoje i swoich bliskich. Zajrzyj również TUTAJ.

Walcz o siebie. Napisz do naszej redakcji, a pomożemy Ci znaleźć odpowiednie wsparcie.

RPReplay_Final1653049292

Leave a comment