Każdy z nas miewa chwile osłabienia swojej relacji z partnerem, przyjacielem, matką lub kimkolwiek innym. Jak twierdzą psychologowie, kłótnie są nie dość, że normalne, to jeszcze niosą ze sobą wiele pozytywnych zmian, o ile… ktoś chce je wdrożyć.

relacje

Wszyscy popełniamy błędy, to normalne. Relacje z osobami toksycznymi, które nie widzą swoich przewinień, a więc nie chcą niczego w sobie naprawiać mimo naszych prób poprawienia z nimi stosunków, lepiej zakończyć. Należy pamiętać, że każdy z nas, nawet osoby niezaburzone, wykazują czasami zachowania o charakterze toksycznym. Jeśli masz do czynienia z osobą autorefleksyjną, która dostrzega swoje błędy i chce je naprawić, żeby zadbać o wasze relacje, warto poznać kilka sposobów, które w tym pomogą.

Zadbaj o swoje granice w relacji

Przede wszystkim pamiętaj, że aby czuć się dobrze w relacji z innymi, najpierw musisz czuć się dobrze z samym sobą. Wytyczaj granice zgodnie ze swoimi potrzebami. Zadbaj o siebie, a tym, którzy ich nie szanują, powiedz “żegnam”.

Nazwij truciznę

Przyjrzyj się samemu sobie. Spisz wszystkie zachowania drugiej strony, które sprawiły, że poczułeś się gorzej, naruszyły twoje granice i były krzywdzące. Następnie zastanów się, które z Twoich zachowań mogły to samo uczynić drugiej stronie i co Ty mógłbyś w sobie zmienić.

Rozmawiaj

Warto rozmawiać. Jeśli trzymasz w sobie niewypowiedziany żal, zniszczysz relację z samym sobą i innymi. Zakomunikuj otwarcie to, co Ciebie boli. Porozmawiaj o możliwościach zmiany danych zachowań i daj sobie oraz innym szansę na naprawienie błędów.

Wysłuchaj 

Nic nie dzieję się bez powodu, dlatego jeszcze raz podkreślimy, że rozmowa z osobą, z którą chcemy naprawić relacje, jest niezbędna. Warto poznać powody danego działania drugiej strony, by móc ją lepiej zrozumieć.

Wyciągnij rękę

Bardzo często duma nie pozwala nam na wyciągnięcie ręki do naszego bliźniego. Owszem, jeśli ktoś regularnie kąsa naszą dłoń i stosuje różnego rodzaju metody manipulacji oraz przejawia inne toksyczne tudzież powtarzające się zachowania, nie rzucaj pereł przed świnie. Podstawowym warunkiem naprawiania relacji jest chęć ich szczerego odnowienia, dostrzeżenia swojej winy, przeproszenia, a często naprawienia błędów. Czasami warto schować dumę w kieszeń i w pierwszej kolejności wyciągnąć rękę.

Obserwuj

O tym, jak rozróżnić szczere przeprosiny od tych fałszywych, pisaliśmy TUTAJ. Uzupełnij swoją wiedzę i obserwuj, czy czyjeś przeprosiny rzeczywiście szły w parze ze zmianą. Jeśli nie, najprawdopodobniej były one zwykłą manipulacją.

 

Napisz na Facebooku, co o tym sądzisz.

 

Leave a comment