Psychoterapia zyskuje na popularności. Jednym z zagadnień, które poruszają specjaliści, są marzenia. Wiele osób tworzenie mapy marzeń traktuje jako dziecinne ćwiczenie, które w dorosłym życiu nie ma racji bytu. Czy oby na pewno? Sprawdź sam.

 

Zuzanna Kuhl, terapeutka

 

Zuzanna Kuhl, terapeutka, stworzyła proste ćwiczenia, które mogą pomóc Tobie osiągnąć wyznaczone sobie cele. Przetestuj je na sobie i podziel się z nami ich rezultatami na Instagramie

 

Co poczułaś/eś, czytając to pytanie? Że jest niepoważne? Że zawracam Ci głowę bzdurami? Że nie masz czasu na takie dyrdymały?

Temat marzeń może Ci się wydawać niepoważny, śmieszny, tymczasem to właśnie od marzeń zaczyna się kreowanie Twojej rzeczywistości.

Rozejrzyj się w miejscu, w którym teraz jesteś. Wszystko, co widzisz dookoła siebie, wszystko, co kiedykolwiek zostało stworzone, najpierw było myślą, marzeniem, pomysłem.

Ekran, na którym to czytasz, sprzęty, które Cię otaczają, kubek, w którym piłaś/eś rano kawę, zaczęły swoją egzystencję jako idea, koncepcja, marzenie.

Dlaczego w takim razie nie miał/a/byś/  włączyć marzeń w Twoją codzienną rutynę? Czemu nie potraktować marzeń jako pełnoprawnej części Twojego życia?

Co czujesz, patrząc na te pytania? Czy pojawia się wewnętrzny krytyk? Mówi, że przecież jesteś  “panią stąpającą twardo po ziemi” albo “ jestem człowiekiem, który nie ma czasu na bzdury”?  Zobacz tę część siebie.

Zaakceptuj ją.

Uszanuj.

Zastanów się,  przed czym Cię ostrzega Twój wewnętrzny głos krytyki. Posłuchaj go i weź jego słowa pod uwagę.

Podziękuj mu i zaproponuj, żeby popatrzył na Wasz nowy zwyczaj – snucie marzeń.

MARZENIA

Pomyśl o tej sferze życia, która wymaga obecnie Twojej uwagi. Mogą to być relacje z innymi, rodzina, finanse, praca, zdrowie, a może duchowość?

Czego potrzebujesz w tej sferze? Jak chciał/a/byś się w niej czuć? Sprawdź, w jaki sposób odczuwasz to w ciele.

Zobacz, kim jesteś, kiedy to czujesz – jak wyglądasz, jak się poruszasz, gdzie się znajdujesz.

Zastanów się, czy jesteś sam/a, czy ktoś jest obok Ciebie. Jeśli tak, kto to jest? Jaki typ osób Ci towarzyszy?

Jak wygląda Twój typowy dzień?

Realizacja każdego marzenia to droga, która składa się z bardzo wielu małych, prozaicznych, codziennych kroków.

To uczucie, to jak chciał/a/byś się czuć w przyszłości, to Twój nowy kompas. Miej go z tyłu głowy, pamiętaj o nim i myśl o nim  tak często, jak to możliwe. Pamiętaj, że każda najmniejsza decyzja, którą codziennie podejmujesz, może Cię albo przybliżyć, albo oddalić od Twojego marzenia, dlatego decyduj uważnie i świadomie.

W sferę marzeń wprowadziła Cię Zuzanna Kuhl – terapeutka, która na co dzień dzieli się swoją wiedzą na Instagramie @toksyczni.rodzice.

 

Leave a comment