Bez pewności siebie, czyli znajomości swojej wartości, zasobów, możliwości, ale także ograniczeń, nie jesteśmy efektywni, nie podejmujemy wielu korzystnych dla nas działań z obawy przed ryzykiem i możliwością porażki, rezygnujemy ze swoich potrzeb, nie umiemy stawiać granic lub po prostu nie rozwijamy siebie i swoich relacji. Brak poczucia własnej wartości często wynika z braku samoakceptacji, dlatego sprawdź, jak możesz zbudować pewność siebie. 

 

Atrakcyjność to pojęcie względne, ale ważne

Poczucie atrakcyjności dodaje pewności siebie nie tylko kobietom, ale także mężczyznom. Nawet dzieci chcą podobać się innym. Oczywiście, należy zaakceptować swoje mankamenty urody, pokochać każdy kawałek swojego ciała, ale co, jeśli mimo wysiłków i nawet konsultacji psychologicznych nadal wstydzimy się pewnych części naszego ciała? Czy korzystanie z pomocy chirurgów plastycznych lub medycyny estetycznej jest czymś złym? Nie! Jeśli nie ma przeciwwskazań do inwazyjnej zmiany swojego wyglądu, lepiej pozbyć się kompleksów niż być niepewną siebie i nieustannie borykać się z kompleksami. Pamiętaj, to Ty przebywasz 24 godziny na dobę ze swoim ciałem i to wlaśnie Ty musisz czuć się w nim komfortowo

Zainwestuj w swoją wiedzę i umiejętności

pewność siebie
Photo by Towfiqu barbhuiya on

Nie ma niczego złego w rozpoczęciu studiów, kursów czy innej formy kształcenia się w dojrzałym wieku. Postaw na rozwój, jeśli nie czujesz się pewnie podczas rozmowy z innymi. Piękno to również intelekt i wewnętrzne dobro, dlatego pamiętaj o sobie. Czas zainwestowany w siebie zawsze procentuje.

Warto się zmusić do inicjatywy

Wolisz kryć się podczas zebrań w pracy z obawy przed wyśmianiem Cię lub porażką? Co jest złego w ewentualnej klęsce? Nic. Nie popełniają błędów ci, którzy niczego nie robią, dlatego nie bój się klęski. Nie czekaj na okazję do wykazania się, ona może nigdy nie wrócić. Pozwól sobie na odwagę i błędy. Sukces jest składową porażek, które nas rozwinęły.

Bądź świadomy/a swoich możliwości i ograniczeń

Tak, nikt nie jest alfą i omegą, ale świadomość swoich realnych ograniczeń to już połowa sukcesu. Popracuj nad zwiększeniem swoich możliwości i bądź świadoma tych, którymi już dysponujesz. Skonstruuj listę swoich kompetencji, umiejętności i po prostu dobrych stron. Narysuj mapę marzeń i staraj się realizować swoje cele krok po kroku. 

pewność siebie

 

Wiedza na wysiągnięcie ręki

Pamiętaj, że psychoterapia to rozwój, nie wstyd, więc jeśli nie umiesz sobie poradzić ze swoim niskim poczuciem własnej wartości, skorzystaj z pomocy specjalisty. Internet także oferuje sporo kursów, podcastów i e-booków, które mogą pomóc Tobie zwiększyć pewność siebie. Nie zawahaj się ich użyć.

A Ty? W jaki sposób  wzmocniłeś/aś pewność siebie? Pochwal się swoimi poradami na naszym Instagramie lub Facebooku.

 

 

 

2 Comments

  • Posted 8 czerwca 2022 14:11
    by Sylwia

    Brakuje jeszcze informacji o wychowaniu przez rodziców. To oni umiejętnie potrafią zniszczyć poczucie własnej wartości.

  • Posted 8 czerwca 2022 14:16
    by Marcin

    Polecacie jakieś e-booki? Tylko bez reklamy proszę.

Leave a comment