Czujesz, że zbyt intensywnie się czymś martwisz, nadmiernie się czymś irytujesz, za bardzo wzruszasz, zbyt mocno cieszysz i w ogóle przeżywasz swoje emocje bardziej niż inni?

A może zbyt głośne i przepełnione miejsca Ciebie bardzo męczą? Może unikasz tłumów i wolisz spędzać czas w nad jeziorem zapomnianym przez ludzi lub w lesie, w którym śpiew ptaków cenisz bardziej niż gwar nawet swoich znajomych? A może wręcz przeciwnie, jesteś ekstrawertykiem, który lubi zabawy w dyskotekach, jednak bardzo szybko męczy Cię ogrom docierających do Ciebie bodźców? Przyznaj się, ile czasu i energii jesteś w stanie poświęcić nowo poznanym ludziom, a ile wieloletnim przyjaciołom, których nie masz pewnie wielu? Tym pierwszym zaufasz stosunkowo szybko? Otworzysz się przed nimi bez chwili zawahania? A może na domówce ze znajomymi dostrzegasz ich mikrogesty: zwracasz uwagę na ton głosu, spojrzenie, ruchy, postawę ciała?

Jeśli na większość z powyższych pytań odpowiedziałaś twierdząco, najprawdopodobniej jesteś wysoko wrażliwą osobowością. 

Czym jest WWO?

Przede wszystkim należy mocno podkreślić, że WWO nie jest zaburzeniem ani chorobą. To genetycznie uwarunkowane cechy osobowości, które bardzo często przejawiają się u artystów, ale nie tylko! Niektórzy uznają to za przekleństwo, inni za błogosławieństwo, ale niezależnie od pojmowania tej wyjątkowo wysokiej wrażliwości, należy pamiętać, że funkcjonowania z tą cechą po prostu trzeba się nauczyć.

Przede wszystkim pamiętaj o sobie

Nie ma nic złego w unikaniu tłumów lub szybkim odczuwaniu zmęczenia przez zbyt dużą ilość bodźców. Osoby z WWO przede wszystkim powinny zadbać o swoje samopoczucie, o swoje potrzeby czy zasoby i zgodnie z nimi stawiać granice. Wrażliwość jest piękną cechą, o ile nauczysz się z nią żyć i dbać o siebie mimo niej.

Czy z WWO można się wyleczyć

WWO nie jest chorobą, więc nie można jej leczyć, ale zdecydowanie można ograniczyć jej negatywne skutki, by zwiększyć swój dobrostan. Pomocna w tym procesie z pewnością jest psychoterapia. Pamiętaj, że psychoterapia to rozwój, nie coś, czego należy się wstydzić!

A Ty? Podejrzewasz u siebie WWO? Koniecznie daj znać na naszym Instagramie.

 

 

Leave a comment