Potrzebujesz wieczorowego makijażu, ale zapomniałaś umówić się do wizażystki? Dobrze trafiłaś! Karolina Kowalska, ćwierćfinalistka Ogólnopolskich Mistrzostw Makijażu 2022, podzieliła się z nami instruktażem, dzięki któremu wykonasz make-up w domowym zaciszu.
Makijaż wieczorowy to rodzaj makijażu na specjalną okazję. Należy wziąć pod uwagę porę dnia, w której mamy zamiar się w nim pokazać. Sztuczne oświetlenie to istny zjadacz kolorów, dlatego makijaż powinien być wykonany w intensywnych barwach i wyostrzonych konturach twarzy.
Co zrobić, by makijaż był trwały
Makijaż wieczorowy musi być przede wszystkim trwały, dlatego przed wykonaniem go, należy zadbać o kondycję skóry twarzy. Pierwsze kroki należy wykonać najpóźniej dzień wcześniej – zacznij od sprawdzonego peelingu twarzy, następnie nałóż nawilżającą maseczkę. Nie zapominaj o nawilżeniu okolic oczu. Dobrze nawilżona skóra to absolutna podstawa trwałego, promiennego makijażu.
Czego potrzebujesz?
Do wykonania makijażu potrzebujesz podkładu, korektora pod oczy, pudru, bronzera, różu do policzków, rozświetlacza, ciemnej kredki lub eyelinera, konturówki do ust, pomadki do ust, cienia do powiek oraz tuszu do rzęs.Wieczór to czas, w którym możesz sobie pozwolić na trochę makijażowego szaleństwa. Mile widziane są wszelkie efekty rozświetlenia i połysku. Już od dłuższego czasu bardzo pożądanym jest uzyskiwanie efektu GLOW na twarzy. Należy pamiętać, żeby ograniczyć nakładanie produktów połyskujących w miejscach, gdzie twarz nie jest doskonała. Widoczne pory lub wypryski zostaną wówczas uwydatnione. Właścicielki cer suchych, normalnych oraz umiarkowanie mieszanych mogą sobie pozwolić na używanie tego rodzaju kosmetyków. Jeśli Twoja cera jest mieszana bądź tłusta, użyj produktu rozświetlającego w miejscach, w których skóra jest gładka i się nie wyświeca.
Co powiesz na brokat?
Zastosowanie brokatowego cienia na powiekę rozświetli spojrzenie w blasku świec i nada makijażowi romantycznego wyrazu, natomiast drobinki złota na dekolcie stworzą efekt zmysłowości i wyjątkowości. Podczas tworzenia makijażu zaleca się odważne stosowanie różu na policzki. Rzęsy powinny być mocno i wyraziście podkreślone.
Usta mogą zostać pomalowane na mocniejszy kolor. Czerwień na ustach jest zawsze w modzie. Jednak pamiętaj, że gdy stosujesz mocniejszy kolor, bardzo korzystnie i elegancko prezentuje się makijaż z delikatnymi kolorami cieni na powiece. Ważne, aby makijaż był zbalansowany. Jeśli nie przepadasz za intensywnym kolorem ust, to z całą pewnością zastosowanie szminki w kolorze nude doskonale sprawdzi się w Twoim makijażu. Jest to jeden z najgorętszych trendów tego sezonu. Idealnie sprawdzają się pomadki w kolorze beżowym, jasnym brązowym i w delikatnym różu.
Zastosowanie ciemniejszej konturówki i wypełnienie jaśniejszą pomadką sprawią, że usta staną się ponętne. Trik ten pozwala na uzyskanie efektu powiększonych ust. Aby wzmocnić ten efekt możesz nałożyć błyszczyk na usta. Wszystko zależy od Twoich osobistych preferencji.
Kluczowym elementem jest prawidłowa pielęgnacja ust. Pomadka będzie wyglądać dobrze, tylko wtedy gdy usta będą odpowiednio nawilżone. Raz na jakiś czas warto też zadbać o peeling ust, który pomoże Ci się pozbyć suchych skórek. Przy takiej pielęgnacji usta są jędrne, miękkie i gładkie.
Jak przygotować twarz do makijażu wieczorowego?
- przetrzyj twarz tonikiem,
- nawilż skórę twarzy kremem, oraz kremem pod oczy,
- nałóż podkład mokrą gąbeczką lub opuszkami palców,
- użyj korektora pod okolice oczu, na powieki oraz na środek czoła,
- za pomocą dużego pędzla nałóż puder w celu zmatowienia twarzy.
Konturowanie twarzy
To tak zwany modelarz światłocieniem. Jego celem jest korekta proporcji twarzy. Bronzera używa się w miejscach, które chcemy ukryć, natomiast kosmetyk jasny, świetlisty stosujemy w partiach, które chcemy wydobyć, podkreślić. Bronzer najczęściej stosujemy pod kośćmi policzkowymi, w okolicy skroni, żuchwy oraz wzdłuż linii włosów.
Rozświetlacz stosuje się najczęściej pod łukiem brwiowym, na szczytach kości policzkowych oraz w łuku kupidyna.Dzięki tym zabiegom twarz nabiera trójwymiarowości.
Brwi ramą dla oczu
Dobrze podkreślone brwi, ale nie przesadzone, zdobią bardziej niż najlepszy makijaż oka. Dzięki nim twarz nabiera wyrazu. Nie jest jednak ważna intensywność zastosowanego koloru. Z resztą na makijażowe salony wkroczył trend „naturalnych brwi”. Najważniejsze, aby brwi były symetryczne i, w ewentualnych wolnych od włosków przestrzeniach, wypełnione kredką lub cieniem do brwi. Przed wykonaniem makijażu wyczesz brwi, a następnie zaznacz ich kształt odpowiednim produktem. Ułożone włoski powinny zostać utrwalone żelem lub mydełkiem do brwi. Gdy będziesz wybierać jego kolor, sugeruj się ich naturalnym odcieniem swoich włosków.
Makijaż oczu
W makijażu oczu chodzi przede wszystkim o powiększenie oka. Najbardziej pożądanym kształtem jest migdał. Nakładając zatem cienie należy dążyć do uzyskania właśnie takiego kształtu.
- Puchatym pędzlem nałóż beżowy cień na całą powiekę ruchomą i dotrzyj aż pod łuk brwiowy. Taka baza spowoduje, że cienie będą się ładnie blendować, a ryzyko powstania plam zostanie zminimalizowane.
- Nałóż palcem połyskujący cień na środek powieki.
- Pędzlem dedykowanym cienom nałóż ciemniejszy kolor w załamaniu powieki od zewnętrznego kącika do wewnętrznego kącika oka. Nie odrywaj pędzla od powieki. Powtórz ten ruch kilka razy, a następnie dołóż cień w celu zintensyfikowania koloru. Czynność powtarzaj, aż do uzyskania oczekiwanego efektu. Cień dokładaj stopniowo, aby nie zrobić nieestetycznych plam.
- Mniejszym pędzlem nałóż ciemniejszy cień na dolną powiekę.
W zależności od Twoich preferencji lub umiejętności, można użyć eye linera lub czarnej kredki wzdłuż górnej linii rzęs. Pamiętaj, że to, w jaki sposób nałożysz cienie, zależy od Twoich preferencji czy kreacji. Klasyką gatunku jest makijaż smokey eyes, czyli efekt przydymionego oka. Jeśli lubisz wyzwania i wyrazisty makijaż, to doskonale sprawdzi się tzw. „Cut crease”. Technika ta polega na odcięciu powieki wyraźną, jasną linią. Taki efekt można uzyskać za pomocą korektora lub przy użyciu kontrastowych cieni.
Zwieńczeniem wieczorowego makijażu oczu są mocno wytuszowane rzęsy. Możesz nałożyć nawet 2 warstwy maskary. Jeśli zależy Ci na spektakularnym efekcie, doklej sztuczne rzęsy lub kępki. Warto jednak przetestować przyklejanie rzęs wcześniej, gdyż tu będzie miała znaczenie wprawa.
Makijaż ust
W pierwszej kolejności rozprowadź na ustach odrobinę podkładu lub korektora. Dzięki temu makijaż ust będzie bardziej trwały. Następnie użyj konturówki wokół ust. Kończąc, rozprowadź pomadkę. Nałóż róż, aby podkreślić kości policzkowe. Makijaż będzie trwalszy, gdy użyjesz mgiełki utrwalającej.
Instruktażu udzieliła Karolina Kowalska – ćwierćfinalistka Ogólnopolskich Mistrzostw Makijażu 2022, absolwentka Beauty-Art – szkoły wizażu i stylizacji Beaty Małachowskiej, laureatka pierwszej 10-tki plebiscytu na najlepszy makijaż ślubny 2021 organizowanego przez wizaż.pl
.