W dobie coraz większej presji wywoływanej przez media społecznościowe już nie tylko na kobietach i mężczyznach, ale także na dzieciach, społeczność stawia sobie coraz wyższe wymagania w kwestii wyglądu. Popularność zyskują nowe restrykcyjne diety układane przez popularne blogerki, a nie dietetyków klinicznych, często pobieżnie badane suplementy lub, co gorsza, połykanie substancji i organizmów wysoce szkodliwych dla zdrowia. Jeszcze niedawno świat obiegła informacja o zażyciu przez jedną z hollywoodzkich aktorek kapsułki z tasiemcem, która miała wspomóc proces odchudzania. Oczywiście nie polecamy tego nikomu! To skrajnie nieodpowiedzialne i szkodliwe.

 

Niestety w historii znane są jeszcze tragiczniejsze przypadki prób odchudzania się, które zakończyły się śmiercią, jak na przykład picie żrących srodków w celu spalenia tłuszczów. Opisane sytuacje opisują nie tylko nierozważne decyzje w celu osiągnięcia upragnionej sylwetki, ale także stopień determinacji osób goniących za wykreowanym przez gwiazdy ekranów kanonów piękna

Lekarze alarmują, że każda z dieta musi być dopasowana nie tylko do wieku, badań, schorzeń i możliwości danej osoby, ale przede wszystkim musi być ułożona przez wykwalifikowanego dietetyka, którym z pewnością nie są samozwańczy influencerzy pokazujący przerobione sylwetki w programach graficznych i posiadający wykształcenie wyłącznie w dziedzinie wychowania fizycznego. Żaden kilkudniowy kurs nie jest w stanie nawet w połowie zapewnić kwalifikacji, jakie zdobywają absolwenci szkół czy uczelni kształcących absolwentów z zakresu żywienia.

W szpitalach każdego roku umiera od kilku do kilkudziesięciu osób, które poddały się różnego rodzaju skrajnie restrykcyjnym dietom. Dokładna liczba osób nie jest znana – jak zdradził nam jeden z lekarzy. Uprzedził, że należy skonsultować ze specjalistą każdy typ diety, w odniesieniu do swojego zdrowia, której chcemy się poddać niezależnie od źródła jej pochodzenia: internetu czy ośrodka proponującego oczyszczanie organizmu czy odchudzanie.

W jaki sposób mogę uniknąć problemów związanych z odchudzaniem oprócz wybrania odpowiedniego dietetyka?

Przede wszystkim należy pamiętać, że nie od razu Rzym zbudowano. Oczywiście, można zrzucić 15 kilogramów w ciągu miesiąca, ale należy spodziewać się szybkiego powrotu wagi sprzed diety przez efekt jo-jo. Twój organizm to Twój najlepszy przyjaciel, nie wymagaj od niego zbyt wiele. Przemęczanie się na siłowni również może przynieść odwrotny efekt i tu z pomocą mogą przyjść nam trenerzy personalni, którzy pomogą dobrać nam ćwiczenia dostosowane do naszej wagi początkowej, by nadmiernie nie obciążyć na przykład stawów i uniknąć poważnych konsekwencji zdrowotnych. 

 

Dieta nie powinna być chwilową zmianą, a stylem życia

Pamiętaj, że mimo odpowiednio wdrożonej diety i wysiłku fizycznego szybko możesz wrócić do wagi początkowej, jeśli stare nawyki żywieniowe powrócą. Jak mówią specjaliści: dieta powinna być stylem życia, nie chwilową zmianą. W końcu nic nam nie dodaje tyle uroku co…ZDROWIE!

 

 

A Ty? Jakie osiągnąłeś/aś efekty odchudzania i jak przebiegała Twoja droga do upragnionej sylwetki? Pochwal się z nami swoimi osiągnięciami na naszym Instagramie i Facebooku

 

Leave a comment