Wierzba japońska to jeden z najpopularniejszych gatunków wierzby występujących w naszym kraju. Wyróżnia się ona niewielkimi rozmiarami i bardzo atrakcyjnym wyglądem. Drzewko to z pewnością efektownie ozdobi każdy ogród. Warto zapoznać się z najważniejszymi informacjami na jego temat.

 

 

Wierzba japońska – najważniejsze informacje

Wierzba japońska jest niewielkim krzewem, który maksymalnie dorasta do 3 metrów. Jego najbardziej charakterystycznymi cechami są urokliwe, czerwono – brązowe pędy, a także dekoracyjne, liście w wielu barwach.

Poszczególne egzemplarze mogą rosnąć samotnie, albo współgrać z innymi gatunkami roślin w ogrodzie. Warto zaznaczyć, że z uwagi na swoje dość niewielkie rozmiary Wierzba japońska świetnie się sprawdzą na małych działkach, a także w nawet na tarasach.

Gatunek ten nie ma także zbyt dużych wymagań co do warunków i środowiska, dlatego z pewnością będzie dobrym wyborem dla osób, które nie mają zbyt dużego doświadczenia z prowadzeniem ogrodów.

Jakie wymagania ma wierzba japońska?

Jak wspomniano wcześniej, wierzba japońska nie jest zbyt wymagającą rośliną. Bardzo ważnym warunkiem dla jej prawidłowego wzrostu jest właściwe nasłonecznienie. Jeśli posadzki się ją w miejscu zbyt zacienionym to automatycznie jej wzrost będzie bardzo ograniczony i spowolniony. Będzie wtedy także bardziej podatna na różne choroby.

Dużym atutem tego gatunku jest to, że wierzba nie potrzebuje żadnej, specjalnej gleby. Jednak, trzeba pamiętać, aby regularnie dostarczać jej właściwych nawozów. Bardzo ważne jest także podlewanie. Należy regularnie dostarczać jej wody, a także dbać o to, aby nie odparowała ona za szybko np. poprzez wyłożenie kory dookoła pnia wierzby. Dobrym rozwiązaniem jest także zraszanie jej liści od czasu do czasu.

Warto zaznaczyć, że wierzba japońska nie wymaga żadnego, skomplikowanego przygotowania do zimy. Gatunek ten jest naprawdę odporny na działanie niskich temperatur. Jeśli jednak Wierzba rośnie w donicy, w trakcie zimy trzeba o nią szczególnie dbać, pilnować, aby miała zapewnioną wystarczającą ilość wody i składników odżywczych.  Warto także osłonić donicę tak, aby była jak najbardziej zabezpieczona przed mrozem.

Przycinanie wierzby japońskiej

Dużym atutem wierzby japońskiej jest możliwość jej przycinania i formowania zgodnie z własną wyobraźnią. Cięcie należy stosować po zakończeniu okresu kwitnienia.  Skracając niektóre pędy można też zadbać o bardziej estetyczny i zwarty wygląd wierzby.

Wielu ogrodników uważa, że wierzbę japońską można przycinać nawet co miesiąc. Dzięki temu z łatwością można kontrolować jej wzrost i formować w wybrane kształty.

Warto także wspomnieć, że roślinę tę można bardzo łatwo rozmnażać. Wystarczy tylko zastosować metodę szczepienia na pniu. Pędy wierzby bardzo łatwo się ukorzeniają. Nie trzeba w tym celu stosować żadnych specjalnych zabiegów.

Wierzba japońska – dodatkowe informacje

Tak jak wspomniano wcześniej, wierzba japońska nie potrzebuje żadnych specjalnych warunków do wzrostu. Jednak należy o nią dbać i monitorować jej stan, ponieważ może zapaść na jedną z popularniejszych chorób jak np.  czerniak, grzyby, rdza. Może też paść ofiarą szkodników np. mszyc, przędziorka itd.

Jeśli zauważy się jakiekolwiek niepokojące zmiany, należy zareagować jak najszybciej. Najlepszym rozwiązaniem jest wycięcie zainfekowanych pędów, a także zastosowanie specjalnego preparatu ochronnego.

Wierzba japońska to bardzo atrakcyjny krzew, który odmieni oblicze niejednego ogrodu. Gatunek ten prezentuje się naprawdę bardzo atrakcyjnie i nie ma żadnych, szczególnych wymagań jeśli chodzi o warunki do wzrostu i rozwoju.

Autor:
Artykuł przygotowano przy współpracy z internetowym sklepem ogrodniczym Przy Domu, oferującym wiele produktów do ogrodu.

Leave a comment