Bezsenność potrafi przysporzyć nam wielu kłopotów, począwszy od niewyspania się i nieodpowiedniego funkcjonowania za dnia, po poważne problemy zdrowotne. Z tego powodu prezentujemy najczęściej popełniane błędy, przez które nasz organizm nie może przejść w stan spoczynku.

EKSPOZYCJA NA ŚWIATŁO

Przed zaśnięciem scrollujesz ekran smartfona, oglądasz telewizję lub wpatrujesz się w monitor komputera? Nie dziw się, że próżno przewracasz się z boku na bok w poszukiwaniu snu. Ekspozycja na światło znacząco utrudnia zasypianie, dlatego ogranicz korzystanie z urządzeń teleinformatycznych przynajmniej na godzinę przed pójściem spać. 

JEDZENIE

Objadanie się przed snem sprawia, że Twój organizm zamiast odpoczywać, rozpoczyna pracę nad przetwarzaniem jedzenia znajdującego się żołądku. Staraj się nie jadać na około 3-4 godziny przed zasypianiem.

NATŁOK MYŚLI

Każdy z nas mierzy się z wyzwaniami współczesnego świata, nie tylko przyjemnymi, dlatego zadbaj o relaks przed snem. Aktywność fizyczna pozwoli na redukcję adrenaliny z krwi i zaznanie hormonów szczęścia. Pamiętaj, że ćwiczenia bezpośrednio przed zasypianiem nie są dobrym pomysłem. 

NIEREGULARNE GODZINY SPANIA

Ludzki organizm lubi regularność, dzięki czemu może bezstresowo spełniać swoje zadanie, dlatego nie zdziw się, jeśli trudno Tobie zasnąć, gdy raz zarywasz nockę na imprezie, by innym razem spać od godziny 18.00. Jednorazowy wyskok nie powinien zbytnio zaszkodzić organizmowi, jednak pamiętaj, że co za dużo, to niezdrowo. 

LEKI

Jeśli masz problemy z zasypianiem, koniecznie sięgnij po ulotkę zawartą w swoich lekach. Niektóre z medykamentów mogą zaburzać funkcje snu, dlatego warto zawsze skonsultować z lekarzem niepożądane efekty po zażyciu danych leków. 

NIEZDIAGNOZOWANE CHOROBY

Mnóstwo osób żyje z niewiedzą na temat chorób, które je toczą. Mowa tu także o niezdiagnozowanych chorobach psychicznych. Jeśli Twoja bezsenność przechodzi w stan permanentny, koniecznie skonsultuj to z lekarzem rodzinnym i psychiatrą.

Zajrzyj na naszego Instagrama i Facebooka.

 

1 Comments

  • Posted 8 czerwca 2022 14:23
    by Jerzyk

    NIE POLECAM ŻADNYCH MELATONIN! NATURALNIE MOŻNA

Leave a comment