Definicji szczęścia jest wiele, ale wszystkie łączy jedno: dla każdego szczęście to coś, o co zabiegamy każdego dnia. Psychologowie wskazują, że posiadanie tego pięknego uczucia zależy od nas i naszego nastawienia do odnajdywania go, nawet w trudnych sytuacjach życiowych. Oto kilka propozycji psychologów, dzięki którym każdy z nas może poczuć się szczęśliwym. 

szczęście

Przestań porównywać się z innymi

Zawsze znajdzie się ktoś, kto, Twoim zdaniem, osiągnął więcej od Ciebie: jest bogatszy, ma lepszego partnera, a jego życie jest usłane niekończącymi się podróżami. Pamiętaj, że każdy z nas przeszedł inną drogę w życiu, miał inne możliwości i pokonywał inne przeszkody w drodze do celu. Nie porównuj się z innymi. Skup się na sobie i doceń to, jaki jesteś i to, co masz. Szczęście to także umiejętność doceniania drobnych rzeczy. Każdy z nas jest wyjątkowy, a trawa jest zawsze bardziej zielona u sąsiada.

Odpuść. Nie masz kontroli nad wszystkim

Bardzo często odbieramy sobie poczucie szczęścia przez chęć sprawowania nadmiernej kontroli nad każdym aspektem życia. Odpuść. Zrozum, że nie na wszystko masz wpływ, a bieg wydarzeń czasami sam przynosi nam najlepsze rozwiązania.

szczęściePamiętaj o swoich potrzebach

Każdy musi znaleźć w życiu przestrzeń wyłącznie dla siebie. Przedkładanie swoich potrzeb nad potrzeby innych to prosta droga do cierpienia. Zadbaj o siebie. Staraj się realizować swoje cele i marzenia, bo szczęście to również spełnienie.

Szczęście nie jest możliwe bez smutku

Smutek nie jest jednoznacznie negatywną emocją. Informuje nas na przykład o rzeczy dla nas ważnych, o konieczności wprowadzenia zmian oraz wielu innych zagadnieniach. Jedno jest pewne, smutek to informacja zwrotna dla każdego człowieka i nikt, kto go nie przeżył, nie wiedziałby, czym jest szczęście, a na pewno nie umiałby go docenić. 

Odetnij się od toksycznych ludzi

Toksyczni ludzie wysysają z nas energię i pozytywne emocje. Stawiaj granice i w razie konieczności ogranicz lub zerwij kontakty z ludźmi, którzy są toksyczni. Obserwuj, jak otaczanie się przyjaznymi ludźmi buduje Twoje szczęście.

Ciesz się drobnymi rzeczami

Badania wskazują, że ludzie, którzy wygrali miliony w różnego rodzaju zakładach, byli szczęśliwi tylko chwilowo. Tak, pieniądze szczęścia nie dają, za to dają je drobne rzeczy. Doceń, że wieczorem możesz napić się herbaty w towarzystwie zdrowego męża i dzieci. Doceń, że stać Cię na poranne śniadanie i że nie borykasz się z nieuleczalną chorobą. Jeśli nie nauczysz cieszyć się małymi rzeczami, nigdy nie będziesz umiał cieszyć się dużymi.

Daj znać na naszym Instagramie i Facebooku, jakie praktyki Ciebie uszczęśliwiają.

 

Leave a comment