W dobie portali ułatwiających swobodne randkowanie coraz trudniej na początku znajomości rozpoznać toksyczną osobę. Choć świadomość przemocy wzrosła na przestrzeni lat między innymi dzięki różnego rodzaju stronom społecznościowym prowadzonym przez wykwalifikowanych psychologów, wciąż istnieje wiele kobiet uwikłanych w przemocową relację, z której powinny czym prędzej zrezygnować. Specjalnie dla naszych czytelników przygotowaliśmy zestaw najczęściej pojawiających się cech przemocy, które powinny szczególnie zwrócić Twoją uwagę.

PARTNER/KA SPRAWIA TOBIE PRZYKROŚĆ POD PRZYKRYWKĄ ŻARTÓW

 To nic innego jak pasywna przemoc. Nikt nie ma prawa wyszydzać Twoich cech WEWNĘTRZNYCH jak i ZEWNĘTRZNYCH. Zawsze reaguj, stawiaj granice. Powiedz o swoich odczuciach i stanowczo wymagaj, by zaprzestano wyśmiewania  Ciebie. Inni wejdą w nasze życie na tyle, na ile im na to pozwolimy.

 PARTNER/KA ZAKAZUJE TOBIE KONTAKTU Z BLISKIMI

 By kontrolować swoją ofiarę wielu toksycznych partnerów stosuje technikę odgrodzenia jej od osób, które mogłyby im pomóc. Pamiętaj, tylko Ty masz prawo decydować, z kim chcesz rozmawiać i utrzymywać kontakt. Jakiekolwiek zakazywanie spotkań z Twoimi bliskimi powinny wzbudzić Twoją czujność.

LOVE BOMBING

Niektórzy przemocowi partnerzy, zwłaszcza osoby zaburzone narcystycznie, stosują tak zwany love bombing, czyli bombardowanie miłością. To nic innego jak zbyt intensywne okazywanie miłości, oczekiwanie od partnera pełnego oddania się już podczas pierwszych randek, natychmiastowe wręcz zapewnienia o miłości na zabój i byciu „drugą połówką zapisaną w gwiazdach”, hollywoodzkie sceny okazywania miłości i słowo „kocham” zaledwie po kilku tygodniach znajomości. Ten fantastyczny obrazek partnera niczym z bajki szybko mija, gdy toksyczny partner zauważy, że ofiara połknęła haczyk i oddała część kontroli nad swoim życiem właśnie jemu.Ten zabieg ma na celu także sprawić, by ofiara czuła, że jest coś winna drugiej osobie oraz że już nic lepszego w życiu już  nie spotka jej prócz obecnego partnera.

 NIEUSTANNA KRYTYKA

Jeśli ktoś nieustannie Cię krytykuje i skupia się wyłącznie na Twoich wadach, najprawdopodobniej próbuje zmniejszyć Twoje poczucie własnej wartości. Niepewną siebie i swoich możliwości  ofiarę łatwiej od siebie uzależnić, prawda?

 ZBYT CZĘSTE KŁÓTNIE

Wydałaś za dużo pieniędzy, a zupa była za słona?Jeśli ktoś chce uderzyć psa, zawsze znajdzie kij, dlatego nie pozwól, by Twój partner/partnerka wyssał z Ciebie energię tylko dlatego, że ma na to ochotę. Nieustanne awantury są szczególnie traumatyczne dla dzieci, które niczego nieświadome najczęściej obwiniają siebie za nieporozumienia rodziców. Kłótnie taty i mamy są jedną z najczęstszych urazów, z jakimi dzieci zmagają się przez całe życie. Nie pozwól, by zmienność humorów Twojego partnera krzywdziła Ciebie i Twoich najbliższych.

Na szczęście istnieją grupy wsparcia, które pomagają ludziom uwolnić się od toksycznego partnera/partnerki. Jedną z nich jest Fundacja Centrum Praw Kobiet, która skupia się na pomocy ludziom niezależnie od płci.

Nie zapominaj, że  nie jesteś sama. Zawsze możesz poprosić o pomoc wykwalifikowanych specjalistów, którzy nie zostawią Ciebie w potrzebie. 

Jeśli potrzebujesz natychmiastowej pomocy, możesz skontaktować się między innymi z niebieską linią.

https://www.niebieskalinia.pl

Poradnia Telefoniczna “Niebieskiej Linii”

22 668-70-00

 Jesteś i byłeś/aś ofiarą przemocy psychicznej? Opisz swoją historię, a być może opublikujemy ją na swojej stronie. 

 

 

2 Comments

  • Posted 8 czerwca 2022 14:34
    by KASIA

    Trzeba sobie zdawać sprawę, że nieświadomie kogoś wybieramy.

  • Posted 8 czerwca 2022 14:34
    by KASIA

    BO MY PONOSIMY ODWPOIEDZIALNOŚĆ ZA WYBÓR PARTNERA

Leave a comment