Czy tak samo, jak większość ludzi, czujesz się czasami leniwy? Nic Ci się nie chce, na wszystko znajdziesz czas później? Może to być tylko przejściowy czas,  być może weszło Ci to już w nawyk! Czy chcesz być aktywny, masz wielkie plany, ale czujesz, że lenistwo Ci w tym przeszkadza?

Lenistwo
Fot. Unsplash

Lenistwo jest czymś, z czym każdy z nas walczy od czasu do czasu. Niektórzy częściej niż inni, jednak każdy miał w swoim życiu momenty, kiedy po prostu… mu się nie chciało. Potrzebował chwili na odpoczynek, zebranie myśli, czy „popatrzenie w ścianę”. Twój sukces wymaga inicjatywy, działania i pełnego zaangażowania – nie daj zaprzepaścić wielkich planów przez lenistwo!

Czym jest lenistwo?

Zacznijmy od tego, czym jest lenistwo? To stan braku energii, braku chęci i często – obojętności. Czasem jest ono spowodowane warunkami zewnętrznymi – pogoda zbyt zimna lub gorąca, a czasami wewnętrznymi – brak motywacji, prokrastynacja (o której już pisaliśmy!) bądź strach. Możesz czuć się zmotywowany do wykonywania niektórych czynności, a w przypadku innych – wręcz przeciwnie.

Jak pokonać lenistwo? Oto kilka raz, które być może będą pomocne w walce z lenistwem!

1. Określ prawdziwy problem lenistwa.

Za każdym razem, gdy zaczynasz być leniwy zastanów się – zrób małą ocenę tego, dlaczego tak się dzieje. Zbadaj, co naprawdę Tobą kieruje. Czy jesteś zmęczony i przytłoczony, czy straciłeś inspirację i utknąłeś w jakimś zadaniu?

2. Naucz się doceniać swoją pracę

Nauczenie się doceniania własnej wartości pracy dla niej samej jest umiejętnością której opanowanie wymaga czasu i praktyki. Jednak Twój sposób myślenia o pracy będzie miał drastyczny wpływ na pokonanie lenistwa. Łatwiej zaczynać pracę, nie myśląc jednocześnie: „O matko, jak mi się nie chce!”, prawda?

3. Oczyść swoją przestrzeń.

Nieporządek wokół nas – nawet, gdy wydaje się, że to jedynie kwestie wizualne – może być ogromną przeszkodą w motywacji i powodować w nas lenistwo. Jedną z prostych rzeczy, które możesz zrobić, gdy poczujesz lenistwo, jest uporządkowanie przestrzeni, która Cię otacza. Jeśli to zrobisz, zobaczysz efekty swojej pracy, Twój mózg dostanie pozytywny sygnał, że coś osiągnął i łatwiej zaakceptujesz potrzebę podjęcia kolejnych działań.

4. Sporządź listę rzeczy do zrobienia.

Na myśl o ilości obowiązków oblewają Cię zimne poty i od razu masz chęć skapitulować? Sporządź listę rzeczy do zrobienia. Uporządkuj je w kolejności od najłatwiejszych do najtrudniejszych i zacznij robić je od razu. Niezależnie, od których zaczniesz – mózg dostanie pozytywny sygnał, a Ty poczujesz się lepiej, bo coś zrobiłeś.

5. Podziel zadania na mniejsze.

Zamiast zakładać, że dzisiaj posprzątasz cały dom, załóż że dzisiaj uporządkujesz kuchnię i przedpokój. Mniejsze cele wywołują u nas większą motywację do działania – w końcu szybciej będziemy mieli efekt, prawda?

Lenistwo
Fot. Unsplash

Oto kilka sposobów, które pomogą Ci w przezwyciężeniu lenistwa. Jeżeli, któryś z nich na Ciebie zadziała (lub już go używasz!) daj znać.

Leave a comment