W poszukiwaniu partnera/ki życia towarzyszą nam spotkania i…rozstania. O ile nie jesteśmy związani z drugą osobą finansowo, formalnie czy nie posiadamy wspólnych dzieci, sytuacja wydaje się łatwiejsza. Czy to ułuda?

 

Do każdego rozstania każdy z nas powinien się przygotować, dlatego przedstawiamy kilka kroków, które mogą być pomocne podczas tego procesu. 

rozstanie

Wskaż przyczyny rozstania

 

Niekoniecznie chodzi o wykrzyczenie sobie wzajemnych przewinień, ale o wskazanie informacji zwrotnej, w okiełznany sposób, dzięki czemu partner może przyjąć to jako wskazówki do rozwoju samego siebie i ulepszania przyszłych związków. Warto rozważyć także formę pisemną, na przykład mailową.

 

Przygotuj sobie wsparcie

 

Nawet najbardziej przemyślane odejście bywa bolesne, dlatego przygotuj sobie wsparcie bliskich. Nie bój się skorzystać także z profesjonalnej pomocy psychologicznej.

 

Nie traktuj rozstania jako formy manipulacji

 

Straszenie rozstaniem czy grożenie nim, by zmusić drugą osobę do podjęcia danego działania, jest formą manipulacji. Tak, ta przemocowa strategia często działa, ale nie poprawia relacji w związku. Wręcz przeciwnie. Kroczy wprost przed upadkiem.

 

Zadbaj o rozsądny podział majątku

 

Skorzystaj z pomocy prawnika, by przygotować się do podziału, ale nie tylko. Były partner/ka często manipuluje nami, by wzbudzić w nas reakcje mające na celu uznanie, że należy nam się mniej. Niektórzy nawet celowo wmawiają byłym partnerom, że opieka nad dziećmi czy zajmowanie się domem nie jest formą pracy zarobkowej. Z pomocą przychodzą prawnicy i sąd. Tak, każda forma pracy domowej jest elementem wkładu do majątku wspólnego, co potwierdza polskie prawo. 

 

Skup się na dzieciach

rozwód

 

Na rozstaniu się rodziców najbardziej cierpią dzieci. Pozwól im przejść przez tę sytuację z najmniejszym uszczerbkiem. Zapewnij im wsparcie psychologa, ale zanim to zrobisz, porozmawiaj z nimi, najlepiej wraz z byłym partnerem. Zapewnijcie je o nieskończonej i bezwarunkowej miłości, jaką nadal będziecie je darzyć. Dzieci często obarczają się za rozstanie rodziców, zaprzeczcie temu. Wskażcie zmiany, jakie nastąpią.

 

Zadbaj o relacje po rozstaniu

 

Mówienie źle o którymś z rodziców dzieci, zwłaszcza w ich obecności, jest dla nich raniące. Nie bierz swoich pociech jako jeńców. Sprawy pomiędzy dorosłymi to tylko ich sprawy. Nie ograniczaj celowo spotkań pociech z drugim rodzicem, o ile nie stanowi on dla nich zagrożenia. Nie wywlekaj swoich związkowych brudów przed dzieci i nie wystawiaj ich na publiczną krytykę. Wasze sprawy są tylko wasze. W przeciwnym razie dzieci będą wstydzić się waszych problemów i to one będą stygmatyzowane ze względu na nie. Za wzajemne obrzucanie się błotem na forum zapłacą dzieci. 

 

Leave a comment